Kui sinu koju kolib metsloom ja te üksteise kõrval rahulikult elama ei mahu, siis aitab linnajääger.

Kõige sagedamini tuleb Marko Olopi firmal Jäägriabi OÜ tegelda metsnugistega, kes tulevad elumajja ning ajavad siis pererahva hulluks, kui hirmsa kolinaga lae peal ja seinte sees oma asju ajavad. Peale müra teevad nugised ka paksu pahandust, näiteks võivad nad mõne seinavahe kivivillast täiesti puhtaks tassida, nii et majal pole soojustust enam ollagi. „Kindlustus seda kahju kinni ei maksa, nii et mida rutem reageerida, seda parem,“ ütleb Marko.
 
Nugis sõidab uude koju
Kui tuleb väljakutse, läheb Marko kohale, hindab olukorda ja üritab leida looma liikumisteid. Enamasti näitavad neid ärakraabitud majanurgad, mööda majaseina üles suunduvad küünejäljed, porine kivisein … Ent loomad võivad ka puu otsast katusele hüpata.

Nüüd sätib jääger üles eluspüügipuurid, millega saab väikese looma talle haiget tegemata kinni püüda. Nugise meelitab puuri mõni hõrgutis, näiteks kanaliha või peekonilõik. Kõige paremaid peibutisi ei taha Marko avalikustada, ikkagi ametisaladus. Kui võimalik, tasub puurid üles seada siseruumidesse, näiteks pööningule. Õues liiguvad ka muud koduloomad ja nii võib ühel ilusal hommikul lõksus istuda hoopis pererahva tusane kiisu.

Kinnipüütud loomad viib Marko kenasti loodusesse tagasi, nii et nende elule ja tervisele kahju ei sünni. „Meie eesmärk ei ole loomi jahtida, vaid nad linnast välja toimetada,“ selgitab Marko. „Teadlased arvavad, et kaheksa kilomeetrit on see kaugus, kust nugis enam samasse kohta tagasi ei tule.“

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses aprillinumbrist!