Tekst Martin Meier
Fotod Kristi Väät, erakogu

Juuni keskpaik tähendab paljudele kalameestele suurt tähtpäeva – algab püügiaeg meie peamisel kohajõel Emajõel.
 
KUST KALA OTSIDA?
Kohapüügi hooaeg algab Emajõel 16. juunil. Kala on äsja kudenud ja kaitseb kudepesa. Kui ta lanti võtab, siis ta mitte ei toitu, vaid üritab pesa kaitsta.
Koha istub siis jõe sügavamates kohtades, enamasti mitte augu keskel, vaid pigem alguses või lõpus. Keskel passib ta juhul, kui põhjas on mõni anomaalia: kõrgendik, kivid vms. Nagu iga röövkala, tahab ka koha kulutada võimalikult vähe energiat, püsides voolu eest varjul.

Kohapüügil pead oma püügikohta hästi tundma või omama head kajaloodi. Kui viimane on õigesti seadistatud, näed selle ekraanil kala ära. Tavaliselt istub augus poolemeetriste vahedega neli-viis koha.
 
KUIDAS PÜÜDA?
Aukude algused ja lõpud tuleb alati läbi püüda. Kõige parem on sättida paat nii, et viskad diagonaalis augu alguse või lõpu poole, mitte piki jõge. Nii on lant vooluga paralleelselt põhjas istuval kalal veidi kauem vaateväljas.

Kaugus on oluline ka landi kukkumise seisukohast. Kui oled magusale kohale liiga lähedal, kukub lant liiga aeglaselt. Kui liiga kaugel, siis ei viska lihtsalt õigesse kohta välja. Näiteks kui püüad läbi augu lõppu, säti paat ankrusse 10‒15 meetrit sellest allapoole. Lant kukub kenasti randi taga istuva koha nina ette ja ta võtab selle ära.

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses juuninumbrist!