Kas eelistada pudrukausi materjalina roostevaba terast, alumiiniumi või hoopis plasti – selles on küsimus.

Tekst Mihkel Ivanov, MTÜ Estlander ellujäämisinstruktor
Fotod Margo Pajuste, Shutterstock
 
Erinevus matkanõude hinnas võib ainuüksi kasutatavate materjalide tõttu olla kümnekordne.

Millisest materjalist, millise kuju ja suurusega võiks olla matkaköögi komplekt, on igaühe enda katsetada ja eelistused kujunevad eelkõige kogemusega. Alljärgnevalt annaksin lihtsa ülevaate, mida alustuseks arvesse võtta.

TITAAN ON METALLRIISTADEST PARIM. Enamasti kasutatakse roostevaba terast, alumiiniumi või titaani.
Roostevabast terasest nõud-riistad on odavad ja vastupidavad, nende miinuseks on aga kaal. Tihtipeale on lusikate-kahvlite-nugade varrele augud sisse puuritud, et nende kaalu vähegi väiksemaks saaks.

Alumiiniumnõude ja -riistade eeliseks on nende kergus. Arusaadavalt nõuab pehmest metallist nugade enam-vähemgi teravaks saamine vaeva.
Kõige kallimad ja kvaliteetsemad riistad on valmistatud titaanist. Need on kerged ja vastupidavad, kuid oluliselt kallimad kui alumiiniumist, plastist või roostevabast terasest analoogid. Lisaks kergusele (titaan on terasest u poole kergem) on titaani kui materjali eeliseks veel see, et see ei roosteta, kannatab üsna suurt temperatuurivahemikku -253kuni +600 °C (sulamispunkt kusagil 1700 °C juures) ilma, et vastupidavus nõrgeneks ning erinevalt terasest tundub miinuskraadidega käes hoides metall „soojana“.

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses märtsinumbrist!