Millistes oludes eelistada matkasaapaid, millistes näiteks vilte? Kas saabas peab olema membraaniga või ilma? Milliseid sokke kasutada?

Tekst Looduses
Fotod Shutterstock, erakogu

Et leida parim saapa ja soki koostoime, tuleb soki puhul teha endale selgeks koguni selle kiu ehitus ning saapal leida kompromiss selle erinevate omaduste vahel.

VILDID POLE UNUSTATUD. Talvise matkasaapa valik sõltub sellest, mida metsa tegema minnakse. „Kui oled loodusvaatleja või fotokütt ehk sul tuleb kaua paigal seista, siis sobivad soojad ja voodriga saapad või veel parem − vildid või untade tüüpi saapad,“ selgitab kogenud matkaja, klubi Nipernaadi matkajuht Heldur Pedajas. Untad on taigarahva traditsioonilised talvised jalanõud. Jäisel või firniga kaetud maastikul annab hea pidamise vildist tald.
Erinevate tallaarendustega tänapäevased vildiarendused on samuti populaarsed, näiteks Norra põhjapoolsemates piirkondades. „Hea on teada, et Norra vilte toodab tegelikult Eesti firma Samelin,“ ütleb Heldur. Vildid on loomult hingav materjal ja kui olud on krõbedad, siis kindlasti hea valik. Nn kehva suusailmaga ehk märgadesse oludesse need aga ei kõlba. Siis oleks vaja saabast, millel on veekindel membraan või mis on töödeldud veekindlaks.

Loe artiklit täispikkuses ajakirja veebruarinumbrist!