Kui suudad ära arvata, kus põdrad-hirved-metskitsed sarvede heitmise ajal liiguvad, võid boonusena koduseinale riputada võimsa ja kauni trofee.

Tekst: Kristina Traks
Fotod: erakogu

Mandri-Eestis on lootust leida põdra- ja metskitsesarvi, saartel leidub aga rohkem hirvesarvi.

Nüüd kevadel, kui taimestik ei ole veel kõrgeks kasvanud, ongi kõige suurem lootus loomasarvi leida. Hea õnne korral võid metsas sõna otseses mõttes sarve otsa komistada. Nende otsimiseks aga on vaja teada mõningaid nippe.

Peamine tarkus on muidugi see, et tuleb teada, kus loomad sarveheitmise ajal elavad ja liiguvad. Tähtvere jahiseltsi liige Rita-Anette Kohava on juba mitmel kevadel korraldanud huvilistele sarvede otsimise retki ning kunagi ei ole padrikust välja tuldud tühjade kätega. Peamiselt leitakse põdrasarvi, harvem metskitse omi. Hirvesarved on Mandri-Eestis hoopis haruldane leid, saartel seevastu leidub rohkem just neid.

Põdral kukuvad sarved maha novembris-detsembris, hirved pillavad need aga alles kevadel. „Mõnikord on sel ajal veel lumi maas ja siis on kaugelt näha musta „oksa“ vedelemas,“ sõnab Rita-Anette. Tema leidude hulka kuuluvad peamiselt põdrasarved, millest mõni kaalub õige mitu kilo. /---/

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses mainumbrist!