Tartumaal saab kelgukoerarakendiga matkata ka lumeta oludes.

Kelgukoerad on kuulunud põhjamaise eluolu juurde aastasadu. Eksootilise koerarakendisõidu proovimiseks ei pea aga sugugi rändama Lapimaale, Põhja-Norrasse või Alaskale ‒ kelgukoertega saab nii talvistes kui ka lumeta oludes matka siinsamas Tartumaal Emajõe-Suursoo ääres.

Tekst: Kristina Traks
Fotod: Heinrich Lukk

Järvselja metsade vahel asuvas Kelgukoerte Treeningkeskuses on kodu enam kui kahekümnel puhastverd alaska malamuudil, kes teevad siin oma algupärast tööd, milleks nad mõeldud ongi – veavad kelku. Tõsi, Eesti kesisevõitu lumeoludes asendavad kelkusid tihti spetsiaalsed rakendisõiduks mõeldud maastikukärud, millega keegi teine meil kelgukoeramatku ei paku ning nii saab matkata peaaegu aasta ringi.

Metsas ja Emajõe-Suursoos

Kui lund pole, saab kärudega sõita Järvselja kandi metsades. Siin tekib kergesti tunne, et oled maailma serval, in-the-middle-of-nowhere, nagu on tabavalt märkinud nii mõnigi kelgukoeramatkale tulnud välismaalane. See kant on tuntud oma puuhiiglaste poolest – siin kasvavad Eesti vägevaimad puud. Inimasustust on minimaalselt, ainult mets, mis vaheldub soolappidega. Kõrvad puhkavad automürast ja aeg hakkab kulgema teistmoodi. Kui veab, kohtud mõnel vaiksel metsateel põdra või lausa karuperega.

Matkale võib minna ka pimedas, lausa öösel. Oled keset ümberringi kohisevaid metsi ja tunned end looduse väikese osana. Unustamatu kogemus! Selgel täiskuuööl võib olla nii valge, et pealampi ei peagi põlema panema. Koertel on täiesti ükskõik, kas sõita öösel või päeval ‒ neil on minekusoov ikka ühtmoodi sees. Küll pärast päeval jõuab magada!

Talvistes oludes, kui külm on jõed kaanetanud, viib treeningkeskuse omanik Heinrich Lukk matkajad Emajõe-Suursoosse ning näitab seda kanti hoopis teisest vaatenurgast ‒ kelkudega sõidetakse mööda jäätunud jõgesid. Seikluse otsijale on see matkaviis maiuspala, sest viimastel aastatel on külm kaanetanud veekogud vaid mõneks nädalaks.


Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses värskest numbrist!


Telli ajakiri