Nugade teritamiseks on palju vahendeid ja meetodeid. Google pakub noateritamisele inglise keeles üle kümne miljoni vastuse. Vaatame neid lähemalt tüüpide kaupa.
 
Kui hakkab tunduma, et nuga on nüri, siis võta korraks aeg maha ja vaata nuga lähemalt. Nüri noa tera läigib või on sel näha läikivaid täkkeid. Noa vaatlus on õigem veaotsing kui jutt, et mulle tundub, nagu oleks nuga paha ja nüri ega lõika enam.
 
Kui vaatlus on tehtud, tuleb panna ka diagnoos, kuidas nuga teritada. Enamasti piisab kergest ehk peenteritusest või kuidas keegi soovib seda nimetada. Peenteritus käib kiiresti ja seda võib teha sisuliselt igal pool: fileerimise ajal, lastud põdra kõrval või köögis.
 
Nuga võib mõnikord olla sellises seisukorras, et vajab rohkemat terase eemaldamist. Seda tuleb teha töötoas või kui endal võimalused puuduvad, siis kasutada sõbrast spetsialisti abi või teritusteenust vastavas töökojas. Rasketel juhtudel aitab vaid uue noa ost. /---/ Teritaja, mille soonest tõmmatakse noatera läbi
Kasutatakse enamasti koduköögis, meil on levinud näiteks Fiskarsi teritaja. Neid on palju tüüpe ja versioone: mitmesoonelised, reguleeritavad, abrasiivsete kivide ja kõvasulamiga. Kõvasulamiks nimetatakse maakeeli väga kõva terast, millega saab töödelda enamikku teisi teraseid. Puurid ja treiterad valmistatakse samuti kõvasulamist.
 
Sellised teritajad teritavad noatera korraga mõlemalt poolt. Ühine nimetaja on neil kasutamise lihtsus ‒ teritusliigutus käib nagu lõikaks saiaviilu. Saadavus on samuti hea, igas marketis.
 
Kõvasulamist teritajast tõmba nuga läbi õrnemalt kui abrasiivketastega teritajast. /---/

Vesiluisud

Ühest küljest väga lihtsad asjad, sest mis seal siis on ‒ kivitükk. Teisest küljest polegi need nii lihtsad. Väike luisk, millega teritatakse nii, et nuga on paigal ja luisk liigub, ei vaja muid abivahendeid. Suuremad luisud või terituskivid pannakse laua peale ja nendega on mugav töötada, kui neil on alus. See tuleb juurde osta või ise teha, näiteks asendab alust kokkuvolditud rätik.
 
Terituskivi peal teritades jääb osa noa küljest tulnud terasepurust kivi külge kinni, andes kaupmeestele põhjust käsi hõõruda, sest nüüd tuleb osta spetsiaalne puhastuskivi. Mulgid võivad seda ignoreerida ja puhastada kivi teise kiviga, neid omavahel hõõrudes. Õigem on kasutada terituskivil kogu pinda, et kivi kuluks ühtlaselt, aga praktikas ei kipu see hästi õnnestuma. Ebaühtlaselt kulunud kivi tuleb rihtida spetsiaalse rihtimiskivi või tasandusrestiga. Kõiki neid abivahendeid alustest nurgahoidjateni saab juurde osta ning igaüks otsustab ise, kas ta vajab neid või mitte.


Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses värskest numbrist!