Kas su kummipaat peab mahtuma auto pagasiruumi? Või tahad sellega Peipsile, ehk koguni merele minna? Loe ja otsusta, millist sa vajad!

Tekst Margo Pajuste
Foto Shutterstock, tootjad, erakogu

Lihtne, taskukohane ja kompaktne kummipaat on esimeseks veesõidukiks paljudele kalameestele ja vetel matkajatele.

Iga paat igal pool kasutamiseks ei sobi – selge, et sama paadiga väikesel metsajärvel ja Peipsil ei sõida. Tegelikult räägime allpool PVC-paatidest, kuid suupärasemalt ja sisseharjunult nimetavad kõik neid niikuinii kummipaatideks.

Väikest paati vali hoolikalt
„Väikeseks PVC-paadiks, millega üksi või kahekesi väikesele järvele minna, soovitan kodumaise tootja Veles mudelit 245,“ ütleb Kalastuspood OÜ juht Taavi Salumets. „See kaalub 22 kilo ja komplektil on seljas tassimiseks rihmad nagu seljakotil. Sellise paadi viid ka üksi mitme kilomeetri kaugusele, kui järvele autoga ligi ei pääse.“

Veles 245 mahutab kaks inimest. Oluline on, et pikemad paadid kui 2,5 m pead võtma Veeteede Ametis arvele. Ka kuni 2,5 m pikkune paat peab olema arvel, kui lähed laevatatavale või piiriveekogule, näiteks Narva jõele.

„Selline paat võiks olla isegi mehel, kellel on juba kolm suurt paati hoovis,“ soovitab Taavi. „Kui lähed karavaniga näiteks Leetu puhkama, viskad selle taha. Ruumi see ei võta ja saad alati kala püüda, kui soov tuleb.“ Veles 245 on põhi tugevdatud vineerist ribidega, nii et seal saavad kaks meest püsti seistes kala püüda.

„Ega seal kahele mehele palju ruumi ole,“ nendib Taavi. „Kahekesi kalastamiseks soovitaksin ikkagi paati alates 3 meetrist, kõige parem on 4-meetrine. Kuid peab arvestama, et kolme- ja neljameetriseid paate ei vea enam seljas kohale.“

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses juulinumbrist!