Nutikas fotograaf rajab oma varje nii, et loom ei näeks teda peidust jälgivat inimest ega tunneks tema lõhnagi.

Tekst ja fotod Argo Argel

Kui fotograaf peitub varjesse nõnda, et loomad-linnud tema kohalolu ei aima, on häid kaadreid märksa lihtsam tabada.

Selleks, et pildistada lindu või looma, on kaks võimalust: lihtsalt looduses ringi hiilida, lootes õnneliku kohtumise peale või meelitada ise lind või loom enda juurde.

Ka looma peibutamisel tuleb fotograafil endal jääda märkamatuks ning lindu või looma võimalikult vähe häirida. Parim lahendus selleks on fotovarje. Selles artiklis lahkamegi, kuidas fotovarje töötab ja mida peaks selle rajamisel arvestama.

Esimene ja kõige olulisem küsimus varje kasutamisel on, keda soovib fotograaf pildistada. Kas ainult linde või ka loomi? Teine küsimus: kas plaanis on püstitada ajutine või püsiv varje?

AJUTISE VARJE EELISEKS ON KERGUS. Ajutise varje all pean silmas nn laskeavadega telki või lihtsalt puude vahele tõmmatud maskeerimisvõrku. Internetis ja jahikauplustes on müügil hulgaliselt selliseid telke, erineva mustriga ja erinevas suuruses. Nende valimisel tuleb jälgida, et telgi kattematerjal ei paistaks vastu valgust vaadates läbi, sest see võib fotograafi reeta. Vajadusel võib telgile peale heita veel maskeerimisvõrgu või oksi, et läbipaistvust vähendada. Samuti tuleb veenduda, et telgil oleks piisavalt erinevatel kõrgustel nn laskeavasid. Vajadusel võib neid avasid sobivasse kohta muidugi juurde lõigata.

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses detsembrinumbrist!