Tekst: Kadri Aller

/---/ Kauge Külalaid
Hiiumaa loodenurka, Paope looduskaitsealale, jääb tillukene Külalaid, mida võib külastada alates juulikuust. Paope ninalt laiuni pääsemiseks tuleb astuda kilomeetri jagu läbi merevee, mis võib tõusta poole reieni. Poolel teel vaatavad teile merest vastu kaks nägusat rändrahnu, saarel aga ootavad kiviklibune rannajoon, veiste hooldatud rannaniit ja Külalaiu keskosa kattev tihe kadakavõsa.

Ringi ümber saare tehes leiate põhjarannikult õdusa mändidealuse istekoha lauajuppide ja autorehvidega. Siin pisut jalgu puhanud, suunduge kadakalabürinti, kus kasvab ohtrasti imemagusaid ja leekivpunaseid metsmaasikaid. Merekaldalt saab aga kergeks kehakinnituseks suhu pista merikapsast ja hea õnne korral silmata merikotkast. Tõenäoliselt kohtate saarel ka veisekarja ‒ ei maksa neist ehmuda ega ennast häirida lasta.

Paope ninalt Külalaiuni pääsemiseks tuleb astuda kilomeetri jagu läbi merevee.
 
„Maailm ja mõnda” retk Mõndalaiul
Saaremaa edelanurgas Karala-Pilguse hoiualal asuvad NaistekiviMAA ja MÕNDAlaid. Nende nimedega mängides võite tõdeda, et „Maailm ja mõnda” on täitsa omast käest võtta. Tõsi, hõlpsasti pääseb jalgsi läbi mere neist kahest siiski vaid Mõndalaiule. Viimane on Saaremaaga läbi Pitkakivi rahu praktiliselt kokku kasvanud, kuid tihedalt roostikuga ümbritsetud. Saarele pääsemiseks tuleb sammuda mööda madalat idakallast roostikuvaba lõunatipuni välja.

Mõndalaiul ootavad teid ees taimeharuldused, jäljed metsloomade tegevusest, tihe männimets ja avar lõunakallas. Õhtuti võib siin kohata patrullkäiku tegevat rebast ja lainete rahustava loksumise taustal öhe vaadates omi mõtteid mõlgutada. Kui soovite kas või lühikeseks ajaks tavaelust kaugele eemale saada, oletegi siin kõigist ja kõigest nii eemal kui vähegi võimalik, ainsateks kaaslasteks rahu ja vaikus. /---/

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses aprillinumbrist!