Tekst ja fotod Assar Jõepera
 
Inuitide muistse meresõiduki tänapäevane variant viib matkaja edasi kiiresti ja turvaliselt ning kannab ka piisavalt matkavarustust.
 
Kajak on hea valik neile, kes soovivad kogeda midagi uut ja näha uusi kohti ning peavad lugu mõnusast füüsilisest koormusest. Minu ellu tuli kajak rohkem kui kümme aastat tagasi juhuslikult. Enne seda küll teadsin,, et selline sõiduvahend on olemas, aga et sellega saab väga mugavalt läbida pikki vahemaid ja kaasa võtta mitme päeva reisivarustuse, tuli mulle üllatusena. Tänaseks olen tänu kajakile kogenud palju uut ja võin kindlalt öelda, et Eesti on kajakkimiseks väga mitmekülgne ja huvitav maa.
 
Kuidas kajakiga liikuda?
Kajak näeb välja nagu hästi sihvakas kanuu, millel on vastavalt kas üks, kaks või kolm istekohta, mis asetsevad üksteise taga ning millele pääseb ligi kajaki pealispinnal oleva ovaalse tühimiku ehk kokpiti kaudu. Kuna kajak on väga madal ja istutakse praktiliselt veepiiril, siis kaetakse seal istudes ovaalne avaus „põllega“. See on spetsiaalsest materjalist kate, mille ülemine pool tõmmatakse ümber keha ja alumised ääred pingutatakse ümber ovaalse istumisavause. Niimoodi muutub kajak veekindlaks ning veepritsmed ja merelained ei jõua kunagi otse kokpitti.
 
Kajak liigub edasi aeru või aerude jõul sõltuvalt sellest, mitu inimest kajak mahutab. Matkamiseks mõeldud kajakid on ühe- või kahekohalised ja nende edasiliikumise kiirus on kanuuga võrreldes oluliselt suurem. Põhjus on väga lihtne – kajak on pikk, küllalt kitsas ja hoiab tänu sellele väga hästi iga aerutõmbega antud kiirust. Kümnekilomeetrised vahemaad mööduvad kajakiga sõites kiiresti ning just seetõttu on kajakkimine märksa nauditavam elamus kui kanuuga sõitmine.

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses juuninumbrist!