Kui soovid osa saada tõelisest talvest ja seda fotoaparaadiga jäädvustada, on lihtsaim viis põigata külla põhjanaabrite juurde.

Tekst ja fotod Argo Argel

Seekord tutvustan kaht sihtkohta Soomes, kus on igal aastal võimalik kogeda seda õiget talve võlumaad.

Talvel on iga loodusfotograafi sooviks tabada valge lumevaiba alla peitunud puhast ja karget maastikku ning külmast kargeid talvevärve. Enamasti on see võimalik ka Eestis, aga mitte igal aastal ei õnnistata meid tõelise talvega.

Sihtkohtade valikul olen lähtunud sellest, et seal oleksid talved alati lumerohked, maastik kütkestav ja kohad asuksid päevatee kaugusel.
PÕHJA-KARJALA KUTSUB. Esimeseks sihtkohaks on Põhja-Karjalas asuv Koli, mis asub 500 km kaugusel Helsingist. Sõiduks peaks arvestama umbes kuus tundi, kui reisida vahepeatusteta. Piirkond on väga lumerohke igal talvel.

Koli pärliks on Ukko-Koli mägi, mis kõrgub 347 meetri kõrgusena Lieksajärve läänekaldal. Mäkke minnes tuleb auto jätta parkimistasandile, mis asub mäe ülaosas, ning siis saab sealt liftiga edasi tõusta. Mäe tipus avanev vaatepilt on talviti sarnane Lapimaale − kõikjal lumekoorikutesse mattunud kuused, mis koolduvad lume raskuse all. Lumi on mäe otsas väga sügav, seega on soovitatav kaasa haarata räätsad.

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses jaanuarinumbrist!