Hõredast nõmmemännikust hakkab kostma poolvalju heli, mis kõlab kui pikk ja pidev errrrrrorrrrrerrrrrrrr. Meelde tulevad ketrav vokk, piima sorin lüpsikusse või mingi vurisev masin – nõnda laulab öösorr.
 
Tekst Olav Renno
 
Eesti ornitoloogiaühingu 2018. aasta suvepäevadel valiti järgmiseks aasta linnuks öösorr.
 
Öösorr Caprimulgus europaeus on pruuni-hallikirju sulestikuga hallrästa suurune sihvakatiivuline lind. Ta kuulub öösorriliste seltsi, kelle liikidest enamik elutseb sooja kliimaga piirkondades. Meie öösorr on levinud peaaegu kogu Euroopas, välja arvatud Island, Šotimaa, Norra, Rootsi ja Soome kesk- ja põhjaosa ning Koola poolsaar. Ida suunas laskub levila põhjapiir järjest lõuna poole ja idapoolseimad leiupaigad asuvad Taga-Baikalimaal.
 
Lisaks tava-öösorri Euroopas pesitsevale veerand miljonile paarile leidub liiki ka Lääne-Siberi kuivades metsahõrendikes ning Kesk-Aasias, Afganistanis, Iraanis, Türgis ja Kaukaasias, peamiselt eelmäestikes, samuti Loode-Aafrikas.
 
Meil pesitsevad öösorripaarid rändavad koos järelpõlvega talvitama kuivematesse puistutesse Guinea lahest põhja pool asuvatel aladel ning Ida- ja Kagu-Aafrikasse. Nad lahkuvad augustis-septembris, nuumanud end ärarände ajaks lausa rasvaseks.

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses jaanuarinumbrist!